Ule wielkopolskie - plusy i minusy

2025-03-21 17:35:00
Ule wielkopolskie - plusy i minusy

Ule wielkopolskie
Ul wielkopolski jest jednym z najbardziej popularnych uli i bardzo często wybieranych przez polskich pszczelarzy. Wyróżniamy dwa typy uli wielkopolskich: stojak i tzw. leżak. Najbardziej popularny rodzaj to ul stojak wielokorpusowy, którego pojemność zwiększa się poprzez dodanie kolejnego korpusu i rozbudowę w górę.  Takie ule zajmuje mniej miejsca, lecz ich obsługa wiąże się z ciągłym dźwiganiem. Jego zaletą jest to, że okresowo zbędne korpusy można w sezonie zimowym poddać dezynfekcji, by w kolejnym sezonie przełożyć do nich rodziny. Ul ten stwarza dobre warunki do rozwoju rodziny pszczelej, a kwadratowy lub prawie kwadratowy korpus jest dość dobrze dopasowany do utrzymywanej przez pszczoły kuli czerwiu. Wielkopolski leżak daje z kolei łatwy dostęp do wszystkich ramek bez konieczności dźwigania. Cały rok dobrze wygląda w pasiece. W ulu leżaku można wykonywać także odkłady przeciw rojowe bez konieczności przywożenia dodatkowych uli odkładowych. Połączeniem zalet ula wielkopolskiego leżaka ze stojakiem jest ul kombinowany. 16 do 20 ramek obsługiwanych jako leżak i 10 ramkowy korpus wewnętrzny, pozwalający wykorzystywać zalety stojaka. Ule styropianowe i poliuretanowe wielkopolskie są dobrym rozwiązaniem dla gospodarki wędrownej. 
 
Budowa uli wielkopolskich
Korpus gniazdowy mieści 10 lub 12 ramek. Korpus może być wykonany z drewna jako klepkowy z wewnętrzną izolacją lub jako jednościenny. W obu przypadkach dennica jest oddzielana, by w okresie wczesnej wiosny można ją było z łatwością podmienić na czystą zdezynfekowaną. Korpusy uli styropianowych i poliuretanowych są zbudowane wyłącznie z samej warstwy izolacji zabezpieczonej farbą przed niekorzystnym wpływem światła słonecznego. Zarówno w ulach drewnianych, jak i styropianowych czy poliuretanowych można stosować dennice higieniczne ułatwiające obserwację zachowań pszczół i obserwacje naturalnego osypu Varroa dectruktor.
W skład ula wielkopolskiego stojaka wchodzi;
  • Podstawka/stojak – na podstawce umieszczony jest cały ul wielkopolski, aby dennica nie stykała się z podłożem, a pszczoły miały lepsze warunki startu i lądowania,
  • Dennicę – jest to dolna część ula i może być zwykła lub higieniczna, wykonana z drewna poliuretanu, styropianu lub tworzyw sztucznych,
  • Korpusy gniazdowe – może być jeden lub dwa i są przeznaczone głównie na reprodukcje pszczół i składowanie żelaznego zapasu miodu. W korpusie gniazdowym mieszczą się ramki o rozmiarach 360x260 mm,
  • Nadstawka – jest to miejsce, do którego pszczoły gromadzą miód, inna nazwa to tzw. miodnia. Korpus nadstawowy posiada ramki o wymiarach 360x130 mm,
  • Daszek – jest to część ula, która przykrywa go i zabezpiecza przed przedostawaniem się do środka wody, głównie podczas opadów deszczu. Jest on najczęściej wysoki i wykonany z drewna pokrytego blachą, styropianem, lub poliuretanem.
  • Beleczki odstępnikowe, inaczej nazwane listewkami powałkowymi. Służące do ograniczania kubatury ula lub zamykania przestrzeni między ramkowych w górnym korpusie. Beleczki posiadają przekrój 8x10 mm. Zimą stanowią dodatkową izolację i regulują przepływ zimnego powietrza w ulu.
  • Wkładki wylotowe – ich zadaniem jest regulacja otworów wylotowych głównych i dodatkowych,
  • Powałki – płaski elementu konstrukcji ula z otworami wentylacyjnymi służący zamykaniu ula od góry w zamian za beleczki odstępnikowe.
 
Z czego jest wykonany ul wielkopolski?
Ule wielkopolskie są wykonane głównie z drewna, styropianu lub poliuretanu. Drewniane ule wielkopolskie są najtrwalsze ze wszystkich. Należy pamiętać o odpowiednim pomalowaniu i impregnacji. Tak przygotowane mogą przetrwać kilka lat. Ule drewniane są odporne na niepożądane działanie zwierząt. Są stabilne, masywne, trwałe, wykonane z naturalnego tworzywa. Niestety nie zawsze mogą zapewnić szczelność. Ule wielkopolskie styropianowe są najkrócej trwałe, ponieważ pszczoły mogą zgryzać wnętrze ścian, co powoduje, że po szybkim czasie, należy wymienić ul na nowy. Jednak jest to świetna opcja dla pszczelarzy, którzy zamierzają transportować pszczoły, ponieważ ule te są lekkie i tanie w wytworzeniu. Ule wielkopolskie poliuretanowe nie są chętnie gryzione przez pszczoły, dlatego można je użytkować wiele lat.
 
Podsumowanie
Warto przemyśleć wybór swojego pierwszego lub kolejnego ula do pasieki. Warto zastanowić się nad korzyściami oraz wadami każdego typu uli, aby dopasować je do naszych indywidualnych potrzeb. Odwiedź naszą stronę internetową PszczeliTarg.pl i zapoznaj się ulami wielkopolskimi, jakie mamy w naszym asortymencie. 
Prozdrowotne właściwości miodu i produktów pszczelich trudno zliczyć. Nic więc dziwnego, że pszczelarstwo jest dziedziną, która z każdym rokiem nabiera popularności. Warto zatem wiedzieć, jaki sprzęt do pasieki wybrać. Przeczytasz o tym poniżej.

Autor:Administrator Sklepu