Węza pszczela 0
Węza pszczela

Węza pszczela

Pszczelarze opiekujący się pszczołami miodnymi doskonale wiedzą, że w ich hodowli nawet najdrobniejszy element budowy ula ma ogromne znaczenie. Począwszy od jego rodzaju, użytych materiałów, kończąc na na ramkach z węzą. Solidny i czysty ul to szczęśliwe pszczół Intensywna wymiana ramek w każdej rodzinie sprzyja zdrowiu pszczół i umożliwia pozyskanie miodu i pierzgi wysokiej jakości

 

Czym jest węza pszczela?

Węza pszczela to  plaster z wosku pszczelego z wytłoczonymi początkami  komórek. Umieszczasię ją najcześciej w drewnianej ramce wewnątrz ula. Zadaniem jej jest  pomoc pszczołom, w odbudowaniu prostego i wytrzymałego plastra.  W pszczelarstwie ważne jest by plastra z ula można było bez przeszkód wyciągać. Łatwo wtedy sprawdzić czy rodzina pszczela którą się opiekujemy jest zdrowa. Podanie ramek z węzą przyspiesza odbudowę plastrów.

Podczas intensywnego rozwoju pszczelej rodziny podaje się  ramki z węzą by wygryzające się w tym czasie młode pszczoły mogły bez przeszkód wykorzystać wypacany przez siebie wosk. Intensywna odbudowa plastrów sprawia pszczołom niesamowitą radość i skutecznie utrzymuje je w nastroju roboczym. Węzę wtapia się w zadrutowanę ramkę, by zminimalizować możliwość zniszczenia plastra podczas wirowania miodu.

Wymiary węzy zależą od rodzaju uli używanych w pasiekach. Oto kilka najpopularniejszych :

  • Dadant – wymiary 265x214 mm,
  • ostrowska – wymiary 205x335 mm,
  • wielkopolska – wymiary 235x355 mm,
  • langstroth – wymiary 205x414 mm,
  • warszawska zwykła – wymiary 400x220 mm,
  • warszawska poszerzona – wymiary 400x275 mm.

 

Jakie wymagania powinna spełniać węza pszczela?

Do wykonywania węzy należy używać wyłącznie z wosku pszczelego I klasy. Ma to znaczenie dla jakości i trwałości produktu, a także szybkości odbudowy plastrów przez pszczoły oraz zdrowia larw. arwa węzy  powinna być jednolita bez plam i przebarwień w odcieniach od jasnożółtej do ciemnożółtej. Prawidłowy kształt węzy to prostokąt z brzegami odciętymi pod kątem prostym. Odciśnięte komórki powinny być sześciokątem foremnym wklęsłym składającym  się z trzech rąbów. to co wklęsłe po jednej stronie węzy z drugiej jest wypukłe.

 

 Prawidłowe przechowywanie węzy pszczelej

 Węzę należy przechowywać w temperaturze od 2 do 25 stopni Celsjusza, oraz przewozić
w temperaturze wyższej niż -4stC.Zaleca się by okres przechowywania węzy pszczelej nie był dłuższy niż  2 lata. Węzy trzeba chronić przed wilgocią, szkodnikami oraz promieniami słonecznymi. Wtapianie węzy do ramek powinno odbywać się w temperaturze 20-25 st C.
W takich warunkach pojedyncze arkusze są  na tyle elastyczne, że można nimi  swobodnie
i bez uszkodzeń manewrować.  

 

Węza pszczela – najważniejsza jest jakość

Chcąc kupić węzę pszczelą do swojej pasieki, pamiętajmy, że najważniejsza jest dobra jakość produktu, która wiąże się z odpowiednią ceną.  Węza wykonana z czystego sterylizowanego wosku pszczelego bez zanieczyszczeń chemicznych jest podstawą prawidłowego i zdrowego chowu pszczół miodnych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium