Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 4 500,00 zł.
Węza pszczela 0
Węza pszczela

Węza pszczela

Pszczelarze opiekujący się pszczołami miodnymi doskonale wiedzą, że w ich hodowli nawet najdrobniejszy element budowy ula ma ogromne znaczenie. Począwszy od jego rodzaju, użytych materiałów, kończąc na ramkach z węzą. Solidny i czysty ul to szczęśliwe pszczół. Intensywna wymiana ramek w każdej rodzinie sprzyja zdrowiu pszczół i umożliwia pozyskanie miodu i pierzgi wysokiej jakości.

 

Czym jest węza pszczela?

Węza pszczela to plaster z wosku pszczelego z wytłoczonymi początkami komórek. Umieszcza się ją najczęściej w drewnianej ramce wewnątrz ula. Zadaniem jej jest pomoc pszczołom, w odbudowaniu prostego i wytrzymałego plastra.  W pszczelarstwie ważne jest, by plastry z ula można było bez przeszkód wyciągać. Łatwo wtedy sprawdzić, czy rodzina pszczela, którą się opiekujemy jest zdrowa. Podanie ramek z węzą przyspiesza odbudowę plastrów.

Podczas intensywnego rozwoju pszczelej rodziny podaje się ramki z węzą, by wygryzające się w tym czasie młode pszczoły mogły bez przeszkód wykorzystać wypacany przez siebie wosk. Intensywna odbudowa plastrów sprawia pszczołom niesamowitą radość i skutecznie utrzymuje je w nastroju roboczym. Węzę wtapia się w zadrutowane ramki, by zminimalizować możliwość zniszczenia plastra podczas wirowania miodu.

Wymiary węzy zależą od rodzaju uli używanych w pasiekach. Oto kilka najpopularniejszych;

  • Dadant – wymiary 265x214 mm,
  • ostrowska – wymiary 205x335 mm,
  • wielkopolska – wymiary 235x355 mm,
  • langstroth – wymiary 205x414 mm,
  • warszawska zwykła – wymiary 400x220 mm,
  • warszawska poszerzona – wymiary 400x275 mm.

 

Jakie wymagania powinna spełniać węza pszczela?

Do wykonywania węzy należy używać wyłącznie wosku pszczelego I klasy. Ma to znaczenie dla jakości i trwałości produktu, a także szybkości odbudowy plastrów przez pszczoły oraz zdrowia larw. Larwa węzy powinna być jednolita bez plam i przebarwień w odcieniach od jasnożółtej do ciemnożółtej. Prawidłowy kształt węzy to prostokąt z brzegami odciętymi pod kątem prostym. Odciśnięte komórki powinny być sześciokątem foremnym wklęsłym składającym się z trzech rombów. To, co wklęsłe po jednej stronie węzy z drugiej jest wypukłe.

 

Prawidłowe przechowywanie węzy pszczelej

Węzę należy przechowywać w temperaturze od 2 do 25°C oraz przewozić w temperaturze wyższej niż -4°C. Zaleca się, by okres przechowywania węzy pszczelej nie był dłuższy niż 2 lata. Węzy trzeba chronić przed wilgocią, szkodnikami oraz promieniami słonecznymi. Wtapianie węzy do ramek powinno odbywać się w temperaturze 20-25°C. W takich warunkach pojedyncze arkusze są na tyle elastyczne, że można nimi swobodnie i bez uszkodzeń manewrować.  

 

Węza pszczela – najważniejsza jest jakość

Chcąc kupić węzę pszczelą do swojej pasieki, pamiętajmy, że najważniejsza jest dobra jakość produktu, która wiąże się z odpowiednią ceną.  Węza wykonana z czystego sterylizowanego wosku pszczelego bez zanieczyszczeń chemicznych jest podstawą prawidłowego i zdrowego chowu pszczół miodnych.

Komentarze do wpisu (0)

Promocje
Krata odgrodowa pionowa Warszawska Zwykła 252x455 mm
Krata odgrodowa pionowa Warszawska Zwykła 252x455 mm
17,89 zł 17,00 zł
szt.
Blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium