Węza pszczela
Pszczelarze opiekujący się pszczołami miodnymi doskonale wiedzą, że w ich hodowli nawet najdrobniejszy element budowy ula ma ogromne znaczenie. Począwszy od jego rodzaju, użytych materiałów, kończąc na ramkach z węzą. Solidny i czysty ul to szczęśliwe pszczół. Intensywna wymiana ramek w każdej rodzinie sprzyja zdrowiu pszczół i umożliwia pozyskanie miodu i pierzgi wysokiej jakości.
Czym jest węza pszczela?
Węza pszczela to plaster z wosku pszczelego z wytłoczonymi początkami komórek. Umieszcza się ją najczęściej w drewnianej ramce wewnątrz ula. Zadaniem jej jest pomoc pszczołom, w odbudowaniu prostego i wytrzymałego plastra. W pszczelarstwie ważne jest, by plastry z ula można było bez przeszkód wyciągać. Łatwo wtedy sprawdzić, czy rodzina pszczela, którą się opiekujemy jest zdrowa. Podanie ramek z węzą przyspiesza odbudowę plastrów.
Podczas intensywnego rozwoju pszczelej rodziny podaje się ramki z węzą, by wygryzające się w tym czasie młode pszczoły mogły bez przeszkód wykorzystać wypacany przez siebie wosk. Intensywna odbudowa plastrów sprawia pszczołom niesamowitą radość i skutecznie utrzymuje je w nastroju roboczym. Węzę wtapia się w zadrutowane ramki, by zminimalizować możliwość zniszczenia plastra podczas wirowania miodu.
Wymiary węzy zależą od rodzaju uli używanych w pasiekach. Oto kilka najpopularniejszych;
- Dadant – wymiary 265x214 mm,
- ostrowska – wymiary 205x335 mm,
- wielkopolska – wymiary 235x355 mm,
- langstroth – wymiary 205x414 mm,
- warszawska zwykła – wymiary 400x220 mm,
- warszawska poszerzona – wymiary 400x275 mm.
Jakie wymagania powinna spełniać węza pszczela?
Do wykonywania węzy należy używać wyłącznie wosku pszczelego I klasy. Ma to znaczenie dla jakości i trwałości produktu, a także szybkości odbudowy plastrów przez pszczoły oraz zdrowia larw. Larwa węzy powinna być jednolita bez plam i przebarwień w odcieniach od jasnożółtej do ciemnożółtej. Prawidłowy kształt węzy to prostokąt z brzegami odciętymi pod kątem prostym. Odciśnięte komórki powinny być sześciokątem foremnym wklęsłym składającym się z trzech rombów. To, co wklęsłe po jednej stronie węzy z drugiej jest wypukłe.
Prawidłowe przechowywanie węzy pszczelej
Węzę należy przechowywać w temperaturze od 2 do 25°C oraz przewozić w temperaturze wyższej niż -4°C. Zaleca się, by okres przechowywania węzy pszczelej nie był dłuższy niż 2 lata. Węzy trzeba chronić przed wilgocią, szkodnikami oraz promieniami słonecznymi. Wtapianie węzy do ramek powinno odbywać się w temperaturze 20-25°C. W takich warunkach pojedyncze arkusze są na tyle elastyczne, że można nimi swobodnie i bez uszkodzeń manewrować.
Węza pszczela – najważniejsza jest jakość
Chcąc kupić węzę pszczelą do swojej pasieki, pamiętajmy, że najważniejsza jest dobra jakość produktu, która wiąże się z odpowiednią ceną. Węza wykonana z czystego sterylizowanego wosku pszczelego bez zanieczyszczeń chemicznych jest podstawą prawidłowego i zdrowego chowu pszczół miodnych.