Ule z drewna idealne dla Twojej pasieki
Tak jak każdy człowiek chce mieć duży, przytulny dom, tak samo zwierzęta powinny mieć schronienie nad głową, które gwarantuje im bezpieczeństwo. Dobry ul z drewna jest więc podstawą wyposażenia pasieki. Jego wybór jest jednak bardzo trudny i wie o tym każdy hodowca pszczół. W zależności od tego, jaki ul kupisz, będziesz musiał dopasować do niego pozostałe sprzęty np. ramki, miodarki, podkarmiaczki itp.
Ule z najlepszego materiału
Do konstrukcji uli najczęściej wykorzystuje się trzy rodzaje materiałów: drewno, styropian i poliuretan. My skupimy się na najbardziej naturalnym surowcu, jakim jest drewno. Jest ono lubiane przez pszczelarzy i posiada wiele zalet m.in.:
- długowieczność – dobrze wykonane i zabezpieczone ule będą służyć przez lata, a gdy zaczną niszczyć, wystarczy je odrestaurować (oczyścić i pomalować), by dać im drugie życie,
- trwałość – dzięki temu drapieżniki takie jak: dzięcioły czy gryzonie nie zniszczą schronienia dla pszczół,
- dobra kontrola wilgoci – ule z drewna odznaczają się tym, że wchłaniają wilgoć, co sprzyja warunkom panującym wewnątrz ula,
- drewno jest materiałem przyjaznym dla pszczół – występuje w przyrodzie naturalnie,
- masywność – w przypadku silnych wiatrów zwiększa stabilność ula, zabezpieczając go przed upadkiem,
- odporność na warunki atmosferyczne – dzięki temu pszczoły czują się w swoim domu bezpieczne,
- atrakcyjny wygląd,
- możliwość odkażania za pomocą palnika – metoda dezynfekcji możliwa tylko w przypadku posiadania uli z drewna.
Jakie drewno najlepiej sprawdzi się do budowy ula?
Mimo że drewno jest surowcem powszechnie dostępnym, nie każdy jego gatunek nadaje się do produkcji uli. Najczęściej wykorzystuje się miękkie drewna, które są lekkie i ciepłe np. sosnę, lipę, wierzbę, topolę lub osikę. Twardego drewna unika się ze względu na fakt, że jest ciężkie A na jego powierzchni wewnątrz ula bardzo łatwo wykrapla się wilgoć.
Konstrukcja uli z drewna
Poszukując idealnego ula, należy zastanowić się nad tym, jaka konstrukcja będzie dla nas najlepsza. Do wyboru mamy:
- leżaki,
- stojaki – ule korpusowe,
- kombinowane (leżaki z wewnętrznym korpusem)
Zaletą uli leżaków jest prosta obsługa. Ramki z plastrami umieszcza się na jednym poziomie, co umożliwia dostęp do każdej z nich. Przykładem tej konstrukcji jest ul warszawki lub dadanta.
Kolejnym przykładem są ule stojaki, inaczej zwane korpusami. Ich nazwa wzięła się z tego, że składają się z elementu nazywanego korpusem. Matka pszczela wraz z innymi pszczołami znajduje się na dole ula, natomiast w wyższych kondygnacjach nad kratą odgrodową gromadzony jest miód. Rozbudowa tego typu ula odbywa się „w pionie”, to znaczy poprzez dostawianie kolejnych kondygnacji. Przykładem ula korpusowego jest ul Ostrowskiej lub wielkopolski.
Ostatnim przykładem są ule kombinowane. Jak sama nazwa wskazuje, łączą w sobie cechy leżakowego i korpusowego. Ten typ można powiększać, dostawiając kolejno ramki w poziomie, w zależności od tego, ile miejsca jest wewnątrz ula. Dodatkowo można ustawić jeszcze na nim nadstawkę, gdzie pszczoły będą gromadzić miód. Przykładem tego typu ula jest ul warszawki z nadstawką bądź inny z podobną konstrukcją.
Warto dodać, że jedynym ulem korpusowym, który nigdy nie był leżakiem, jest Apipol. Od samego początku był korpusowym.
Zainwestuj w naturalne schronienie dla pszczół. Zdecyduj się na jeden rodzaj ramki i wybierz odpowiedni ul z naszej oferty.