Ule wielkopolskie - plusy i minusy 0
Ule wielkopolskie - plusy i minusy

Ule wielkopolskie

Ul wielkopolski jest jednym z najbardziej popularnych uli i bardzo często wybieranych przez polskich pszczelarzy. Wyróżniamy dwa typy uli wielkopolskich: stojak i tzw. leżak. Najbardziej popularny rodzaj to ul stojak wielokorpusowy, którego pojemność zwiększa się poprzez dodanie kolejnego korpusu i rozbudowę w góre.  Takie ule zajmuję mniej miejsca lecz ich obsługa wiąze się z ciągłym dzwiganiem jego zaletą jest to że okresowo zbędne korpusy można w sezonie zimowym poddać dezynfekcji by  w kolejnym sezonie przełozyć do nich rodziny. Ul ten stwarza dobre warunki do rozwoju rodziny pszczelej a kwadratowy lub prawie kwadratowy korpus jest dość dobrze dopasowany do utrzymywanej przez pszczoły kuli czerwiu. Wielkopolski leżak dja z kolei łatwy dostę do wszystkich ramek bez konieczności dzwigania. Cały rok dobrze wygląda w pasiece. W ulu łezaku można wykonywać takrze odkłądy przeciwrojowe bez koniecznosći przywożenia dodatkowych uliodkładowych. Połaczeniem zalet ula wielkopolskiego lezaka ze stojakiem jest ul kombinowany. 16 do 20 ramek obsługiwanych jako leżak i 10 ramkowy korpus wewnętrzny  pozwalający wykorzystywać zalety stojaka. Ule styropianowe i poliuretanowe wilekoplskie są dobrym rozwiuązaniem dla gospodarki wędrownej. 

Budowa uli wielkopolskich

Korpus gniazdowy mieści 10 lub 12 ramek. Korpus może być wykonany  zdrewna jako klepkowy z wewnętrzną izolacją lub jako jednościenny. W obu przypadkach dennica jest oddzielana, by w okresie wczesnej wiosny można ją był z łatwoscią podmienić na czystą zdezynfekowaną. Korpusy uli styropianowych i poliuretanowych są zbudowane wyłącznie z samej warstwy izolacji zabezpieczonej farbą przed niekorzystnym wpływem swiatła słonecznego. Zarówno w ulach drewnianych jak i styropianowych czy poliuretanowych możan stosowa c dennice higieniczne ułatwiające obserwcje zachowań pszczółi obserwacje naturalnego osypu Varroa dectruktor.

W skład ula wielkopolskiego stojaka wchodzi:

  • Podstawka/stojak – na podstawce umieszczony jest cały ul wielkopolski, aby dennica nie stykała się z podłożem a pszczoły miały lepsze warunki staru i lądowania.
  • Dennicę – jest to dolna część ula i może być zwykła lub higieniczna wykonana z drewna poliuretanu, styropianu lub tworzyw sztucznych
  • Korpusy gniazdowe– może być jeden lub dwa i są przeznaczone głównie na reprodukcje pszczól i skłądowanie żelaznego zapasu miodu. W korpusie gniazdowym mieszczą się ramki o rozmiarach 360x260 mm
  • Nadstawka – jest to miejsce, do którego pszczoły gromadzą miód, inna nazwa to tzw. miodnia. Korpus nadstawowy posiada ramki o wymiarach 360x130 mm,
  • Daszek – jest to część ula, która przykrywa go i zabezpiecza przed przedostawaniem się do środka wody, głównie podczas opadów deszczu. Jest on najczęściej wysoki i jest wykonany z drewna pokrytego blachą, styropianu lub poliuretanu.
  • Beleczki odstępnikowe, inaczej nazwane listewkami powałkowymi. Służace do ograniczania kubatury ula lub zamykania przestrzeni miedzyramkowych w górnym korpusie . Beleczki posiadają przekrój 8x10 mm. Zimą stanowia dodatkową izolację io reguluja przepływ zimnego powietrza w ulu.
  • Wkładki wylotowe – ich zadaniem jest regulacja otworów wylotowych głównych i dodatkowych,
  • Powałki – płaskiego elementu konstrukcji ula z otworami wentylacyjnymi służaca zamykaniu ula od góry w zamian za beleczki odstępnikowe.

Z czego jest wykonany ul wielkopolski?

Ule wielkopolskie są wykonane głównie z drewna, styropianu lub poliuretanu. Drewniane ule wielkopolskie są najbardziej trwałe ze wszystkich. Należy pamiętać o odpowiednim pomalowaniu i impregnacji. Tak przygotowane mogą przetrwać kilka lat. Ule drewniane są odporne na niepożądane działanie zwierząt. Są stabilne, masywne, trwałe, wykonane z naturalnego tworzywa. Niestety nie zawsze mogą zapewnić szczelność Ule wielkopolskie styropianowe są najkrócej trwałe, ponieważ pszczoły mogą zgryzać wnętrze ścian, co powoduje, że po szybkim czasie, należy wymienić ul na nowy. Jednak jest to świetna opcja dla pszczelarzy, którzy zamierzają transportować pszczoły, ponieważ ule te są lekkie i tanie w wytworzeniu. Ule wielkopolskie poliuretanowe nie są chętnie gryzione przez pszczoły, dlatego można je użytkować wiele lat.

Podsumowanie

Warto przemyśleć wybór swojego pierwszego lub kolejnego ula do własnej  pasieki. Warto zastanowić się nad nad korzyściami oraz wadami każdego typu uli, aby podpasować je do naszych indywidulanych potrzeb. Odwiedź naszą stronę internetową PszczeliTarg.pl i zapoznaj się ulami wielkopolskimi, jakie mamy w naszym asortymencie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium