Sprzęt do pasieki – jaki wybrać? 0
Sprzęt do pasieki – jaki wybrać?

Prozdrowotne właściwości miodu i produktów pszczelich trudno zliczyć. Nic więc dziwnego, że pszczelarstwo jest dziedziną, która z każdym rokiem nabiera popularności. Warto zatem wiedzieć, jaki sprzęt do pasieki wybrać. Przeczytasz o tym poniżej.

 

Jaki sprzęt do pasieki wybrać?

 

Warto na wstępie wspomnieć o sprzęcie, który jest potrzebny w pasiece. Są to między innymi: ule, podstawki, ramki, podkurzacze, szczotki do omiatania pszczół, pojemniki na miód, podkarmiaczki, dłuta pasieczne oraz miodarki. Jeśli chodzi o ule, to wybierz te o ramce szeroko-niskiej. Im będą one lżejsze, tym lepiej. Wiele osób wybiera ule styropianowe i poliuretanowe, gdyż z uwagi na ich lekkość, praca z nimi jest znacznie łatwiejsza. To, czy wyposażysz pasiekę w ule „stojaki” czy „leżaki” może mieć ścisły związek z Twoim stanem zdrowia. Osobom starszym lub mającym problemy zdrowotne polecamy pracę na „leżakach”. Jest ona łatwiejsza i lżejsza, a wydajnosć z ula wcale nie musi być niższa.

 

Jakie ule warto kupić?

 

Wbrew często powtarzanej opinii, nie ma przymusu ani potrzeby kupowania nowych uli. Możesz z czystym sercem kupić puste ule używane. Pamiętaj jednak o ryzyku wprowadzenia chorób (odkaź ule poprzez usunięcie resztek wosku i kitu oraz umycie sodą kaustyczna lub podchlorynem sodu. Ule drewniane można dezynfekować palinikiem gazowym. Jest to metoda skuteczna i szybka. Kupując ule używane zwróc uwagę na ich stan techniczny gdyż koszty remontu mogą niekiedy przewyższyć nawet cenę ula zupełnie nowego.  Mysląc o rozwoju pasieki lub pozyskiwaniu szerokiej gamy produktów pszczelich na własny użytek warto zainwestować w poławiacze pyłku wlotowe, dennicowe lub powałkowe oraz specjalne kraty do propolisu. Potrzebne też będą kwasoodporne naczynia naczynia na miód zlewany przez zawór miodarki.

 Pozyskiwany pyłek warto od razu przemrozić i suszyć w specjalnie skonstruowanej i bezpiecznej dla tego produktu suszarce do pyłku.

 

Pracownia pasieczna – co powinno w niej być?

 

Poza sprzętem pszczelarskim, bardzo ważnym aspektem i częścią pasieki jest pracownia pasieczna. Nawet mała, amatorska pasieka powinna mieć wyodrębnione stosowne miejsce, w którym można np. wywirować miód lub trzymać akcesoria. W tym celu spokojnie nada się niewielkie pomieszczenie tj. altana na działce, mały pokój w domu czy też inne tego typu pomieszczenie. Ważne jest natomiast, by było ono czyste i zadbane miało w pełni zmywalne ściany i podłogę oraz, szczególnie w czasie kiedy zbieramy miód, mogło być przeznaczone tylko do tego celu. Takie rozwiązanie zapewni podwójną korzyść – nasze produkty pszczele nie stracą jakości, a inne przedmioty nie ubrudzą się.

 

Kupuj na Pszczelim Targu

 

Nasz sklep internetowy Pszczeli Targ to jakość i sprawdzone produkty oraz  również zaangażowanie bez wzgłedu nakońcową wartośc zamówienia. Zakupione u nas produkty, a w szczególności sprzęt pszczelarski, zapewnią Ci odpowiednią pracę w pasiece, pozwalając skupić się na tym, co robisz najlepiej, czyli na pracy z pszczołami.  Sprawi to, że wytworzone przez Ciebie produkty pszczele będą wysokiej jakości. Poza tym wiesz, że kupujesz nie tylko u pasjonatów pszczelarstwa, lecz także u osób faktycznie zainteresowanych losem pszczół lotnych.

Złóż u nas swoje zamówienie i dołóż swoją ccegiełkę do rozwoju #TAKdlaPszczół i #BankPszczeli

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium