Sklep pszczelarski dla początkujących 0
Sklep pszczelarski dla początkujących

Sklep pszczelarski dla początkujących

Jeśli darzysz szczególnym uczuciem miód, a każdego dnia zbierasz informacje dotyczące pszczół, wiele czytasz i oglądasz pszczelarski sprzęt i ogólnie interesujesz się tą tematyką, to może założenie własnej pasieki jest dla Ciebie odpowiednie? Na te i inne nurtujące pytania odpowiemy w tym artykule.

Bądź pewny, że pszczelarstwo jest odpowiednie dla Ciebie

Bycie pszczelarzem to bardzo przyjemne zajęcie, które daje mnóstwo radości i wiele satysfakcji, a smak pierwszego pozyskanego samodzielnie miodu pamięta się przez wiele lat.  Jednak decyzje o zostaniu pszczelarzem warto dokładnie przemyśleć i w pierwszej kolejności sprawdzić czy jd pszczól nie powoduje uczuleń i groźnych dla zdrowia reakcji alergicznych. Pomocna może okazać się przy tym analiza SWOT, która pokaże nam mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia. Zawód pszczelarza wymaga wiele poświęceń oraz posiadania sporej ilosći wolnego i trudnego do zaplanowania czasu. Pszczoły jako zwierzęta wciąż dzikie są w stanie podjąć własne i niekoniecznie oczekiwane przez pszczelarza decyzje. Potrzeba sporo wiedzy i doświadczenia by zachowanie pszczół przewidywać w dłuższej perspektywie czasu i dokonywać działań wyprzedzających. Wiosną koniecznie jest kontrolowanie zapasów pokarmu, ocieplanie gniazd, zapewnianie dostepu do wody, dokładanie ramek. Sprawdzanie czy pszczoły podążając za rozwojem kwiatów i kierowane swą naturalną skłonnością do wydawania roju nie maja zamiaru wyruszyć w świat w poszukiwaniu nowego domu. Latem karmienie i przygotowanie do nadchodzącej zimowli, wymiana ramek i zwalczanie grżnych dla pszczelego bytu pasożytów Varroa destruktor to kolejny poświęcony czas. Zima to szykowanie nowych ramek, dezynfekcja uli i sprzętu... pszczelarz w ciągu całego roku jest pszczołom potrzebny. Zazwyczaj nagrodą za włożoną prace jest miód i chwile spędzone z rodziną przy ulu, w pasiece lub obserwacjach na łonie natury. Pszczoły to zwykle fascynujący i bardzo intrygujący temat rodzinnych i przyjacielskich spotkań. Wartością dodaną jest cisza, spokój i odprężenie.

Poszukaj odpowiedniego miejsca dla pasieki i swoich pszczół

Po pozytywnej  decyzji o założeniu własnej hodowli pszczół warto poszukać miejsca dla nowych i licznych „przyjaciół”. Jedną z możliwości jest dzierżawa gruntu pod pasiekę lub założenie jej na własnym kawałku ziemi. Lokalizacja blisko naszego domu skróci czas obsługi  i zmniejszy koszty dojazdów natomiast lokalizacja dlalsza może być wspaniała inspiracją do rodzinnych wyjazdów i wspólnego spędzania czasu na łonie natury.  Dom dla pszczół (ul) należy umieścić na terenach, gdzie występuje rośliny miododajne najlepiej kwitnące od wiosny do jesieni. Ważne by pszczoły miały co jeść i nie zakłócały spokoju sąsiadów.  Należy pamiętać, aby ule  były oddalone od domów mieszkalnych i dróg publicznych. Pszczoły mimo iz zwykle spokojne, swą obecnością nie mogą sprawiać poczucia zagrożenia

Postaw na wiedzę i praktykę

Przed rozpoczęciem pracy przy pszczołach warto zdobyć wiedzę dotyczącą hodowli i dobrostanu pszczół miodnych. Pomocne będą w tej kwesti dostępne na rynku książki, blogi portale internetowe oraz rozmowy z osobami na co dzień zajmującymi się pszczołami. Należy przyswoić wiedzę o gatunkach pszczół, sposobach ich rozmnażania i  pielęgnacji. Swą pszczelarską przygodę rozpocznij od 2-3 uli by wraz ze wzrostem wiedzy i chęci spokojnie podjąć decyzję czy ilość pni pszczelich zwiększać czy nie.

Jakie ule na początek?

Pod znalezieniu miejsca oraz zdobyciu wiedzy na temat pszczół, przychodzi czas na podjęcie decyzji o rodzaju ula i wielkości ramki.  Gdy lubimy ćwiczyć tężyznę fizyczną wybieramy ule korpusowe. Gdy dźwiganie nam obce rozważamy zakup poręcznych leżaków. Warto pamiętać że korpusowe wymagają dodatkowego magazynu na zbędne w większej części sezonu korpusy, nadstawki i ramki. Ule leżaki przez cały rok wyglądają tak samo i w swej kubaturze zmieszczą skromny zapasik ramek lub cukrowego ciasta. Warto też zdecydować  od ilu rodzin (roju) zacznie się przygodę z pszczołami i jaka może być ich docelowa liczba.  Jedna rodzina pszczół to jeden ulu. Pszczoły to owady wciąz dzikie więc podczas ich obsługi warto zabezpieczyć przynajmniej twarz przed przypadkowymi użadleniami. Absolutnie niezbędny będzie kapelusz lecz dobrze mieć dopasowaną bluzę lub kombinezon. Przydać się mogą te rękawice z koziej skóry, chwytak do ramek, koniecznie nierdzewny  podkurzacz i próchno .
A jakie pszczoły wybrać na początek? Najlepiej jedne z  4  dopuszczonych do hodowli gatunków pszczół miodnych – kraińska, kaukaska, środkowoeuropejska lub włoska.  Roje  pszczół można nabyć wraz z ulem. Początkującym pszczelarzom zazwyczaj zaleca się kupno trzech pszczelarskich rodzin.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium