Ramki pszczele – typ warszawski
Cała historia polskiego i światowego pszczelarstwa to droga eksperymentu doświadczalnego, poznawania i analizowania zachowań pszczół miodnych. Można powiedzieć, że wszystko zaczęło się od przypadkowej konsumpcji znalezionego przypadkowo plastra miodu pochodzącego od zupełnie dzikich pszczół miodnych. Szybko zauważono cechy miejsc naturalnie wybieranych do zupełnie naturalnego zasiedlenia. Zauważono, że pszczołom podoba się budowa plastrów długich a wąskich, po których zimą wędrują do góry, a wiosną schodzą w dół, odkładając zapasy nad czerwiem. Zaobserwowano również, że pszczoły ulegają chorobom i warto by było mieć możliwość wglądu do pszczelego gniazda, by w razie potrzeby łatwo zidentyfikować zagrożenie dla trwałości pszczelego roju. Tak powstał ul ramowy o ramkach wąskich a wysokich. Przykładem takiego rozwiązania jest ul słowiański, a później jego następca ul warszawski zwykły. Zaletą tej ramki jest długa droga pokarmowa w okresie zimy oraz dopasowanie szerokości do średnicy zimowego kłębu pszczół. Obecnie ramka warszawska zwykła jest bardzo lubiana przez pszczelarzy szczególnie w pasiekach stacjonarnych, a jej dopasowanie do natury pszczół sprawia, że pszczoły w nich świetnie zimują, bez potrzeby sprawdzania śród zimowego stanu zapasów pokarmu.
Z czego wykonane są ramki?
Tradycyjnie ramki pszczelarskie wykonywane są z drewna, głównie sosny, świerku i lipy. Mogą być też z innych gatunków drzew miękkich. Obecnie coraz częściej pojawiają się w użyciu ramki z tworzyw sztucznych. Górne i dolne beleczki ramek posiadają otwory na drut i rowek, ułatwiający zeskrobywanie z nich nadmiaru wosku lub propolisu. Drut schowany w rowku sprawia, że można śmiało i szybko ramki oskrobać pszczelarskim dłutem bez groźby przerwania drutu zwiększającego stabilność plastra podczas wirowania miodu. Zastosowanie drutu ułatwia też wtapianie/wklejanie węży pszczelej, czyli płaskiego arkusza wosku z odciśniętymi zaczątkami pszczelego plastra.
Ramki warszawskie
W sklepie internetowym PszczeliTarg.pl mamy w ciągłej dostępności ramki warszawskie zwykłe i poszerzane w elementach do samodzielnego montażu, zbite i zadrutowane oraz w pełni gotowe do zastosowania w ulu, czyli z wtopioną węzą. Ramki te sprzedajemy w pakietach po minimum 10 szt. Standardowe wymiary dla nich to 300x435 mm dla ramki poszerzanej i 240x435 dla ramki warszawskiej zwykłej. Górna listewka tradycyjnie pogrubiona do 2 cm wysokości. Szerokość wszystkich listewek i ramek to 25 mm z wyjątkiem poszerzenia części bocznych do 35 mm (ramka hoffmanowska). Zwykła ramka warszawska ma wymiary 240x435 mm. Do ramki zazwyczaj zalecamy dobór korpusów. Niekiedy pomocy może okazać się podkurzacz, aby uspokoić niespokojne pszczoły. Główny zadaniem ramek w ulu jest łatwość wglądu do wnętrza pszczelego gniazda, by na bieżąco mieć pod kontrolą stan zdrowotny pszczelej rodziny. Zastosowanie ramek ułatwia również zabiegi higieniczne. Każdego roku min 30% ramek wymieniamy na zupełnie nowe lub zdezynfekowane. Oczywiście są też pszczelarze, którzy wymieniają nawet 100% ramek każdego roku. Wszystko zależy od decyzji pszczelarza, opiekuna roju. Ramki pozwalają na swobodną pracę między plastrami w ramkach. Nasze ramki są wykonane z drewna suchego, bezsęcznego, pierwszego gatunku, a wszystkie elementy dobrze spasowane i wykonane na profesjonalnych obrabiarkach. Wybór pomiędzy ramką warszawską prostą a hoffmanowską zależy wyłącznie od preferencji i upodobań pszczelarza. W naszym sklepie PszczeliTarg.pl dostępne są jedne i drugie.
Ramki warszawskie od PszczeliTarg.pl
W asortymencie sklepu Pszczeli Targ posiadamy ramki warszawskie zwykłe zadrutowane, ramki warszawskie gniazdowe, ramki warszawskie zadrutowane z wbudowaną węzą. Nasze ramki są wykonane w solidny sposób. Są lekkie i można je ponownie wykorzystywać po dezynfekcji w sodzie kaustycznej lub podchlorynie sodu. Ramki warszawskie hoffmanowskie są ogromnie popularne wśród pszczelarzy, gdyż specjalny profil bocznych beleczek, zapobiegając przypadkowemu przesunięciu się ramki i zmniejszaniu odstępów między nimi, ułatwia gospodarkę wędrowną. Ramki te są praktyczne, ale trzeba pamiętać, aby zachować ostrożność przy montowaniu i dociskaniu plastrów po to, aby nie zrobić krzywdy pszczołom i przypadkowo nie uszkodzić matki. Ich zalety wykorzystuje się w pełni przy ulach korpusowych, kiedy to bardzo sprawnie operuje się pełnymi korpusami bez wyciągania pojedynczych ramek. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepuPszczeliTarg.pl