Ramki pszczele – typ warszawski 0
Ramki pszczele – typ warszawski

Ramki pszczele – typ warszawski

 Całą historia polskiego i światowego pszczelarstwa to droga eksperymentu,  doświadczalnego poznawania i analizowanie zachowan pszczól miodnych. Można powiedzieć że wszystko zaczęło się od przypadkowej konsumpcji znalezionego przypadkowo plastra miodu pochodzacego do zupełnie dzikich pszczół miodnych. Szybko zauważono cechy miejsc naturalnie wybieranych do zupełnie naturalnego zasiedlenia. Zauważono że pszczołom podoba się budowa plasrów długich a wąskich po których zin=mą wędrują do góry a wiosną schodza w dół odkładajc zapasy nad czerwiem.  Zaobserwowano również ze pszczóły ulegają chorobom i warto by było mieć możliwość wglądu do pszczelego gniazda, by w razie potrzeby latwo było zidentfikować zagrozenie dla trwałości pszczelego roju.  Tak powstał ul ramowy o ramkach wąskich a wysokich. Przykładem takiego rozwiazania jest ul słowiański a pózniej jego następca ul warszawski zwykły.  Zaletą tej ramki jest długa droga pokarmowa w okresie zimy oraz dopasowanie szerokości do średnicy zimowego kłębu pszczół.  Obecnie ramka warszawska zwykła jest bardzo lubiana przez pszczelarzy szczególnie w pasiekach stacjonarnych, a jej dopasowanie do natury pszczół sprawia ze pszczoły w nich świetnie zimują, bez potrzeby sprawdzania sródzimowego stanu zapsów pokarmu.

Z czego wykonane są ramki?

Tradycyjnie ramki pszczelarskie wykonywane są z drewna, głównie sosny swierku i lipy. Mogąbyć tez z innych gatunków drzew miękich.  Obecnie coraz cżesciej pojawiają się w użycu ramki z tworzyw sztucznych.  Górne i dolne beleczki ramek posiadają otwory na drut i roweg ułatwiający zeskrobywaniez nich nadmiaru wosku lub propolisu.  Drut schowany w rowku sprawia ze można smiało i szybko ramki oskrobać szczelarskim dłutem bez grozby przerwania drytu zwiększającego stabilnośc plastroa podczas wirowania miodu.  Zasosowanie drutu ułatwia też wtapianie/wklejanie węży pszczelej czyli plaskiego arkusza wosku z odciśniętymi zaczątkami pszczelego plastra.

Ramki warszawskie

W sklepie internetowym PszczeliTarg.pl mamay w ciągłęj dostęniości  ramki warszawskie zwykłe i poszerzane  w elementach do samodzielnego montażu, zbite i zadrutowane oraz w pełni gotowe do zastosowanie w ulu czyli z wtopioną węzą. Ramki te sprzedajemy w pakietach po minimum 10 szt.  Standardowe wymiary dla nich to 300x435 mm dla ramki poszerzanej i  240x435 dla ramki warszskiej zwykłej.  Górna listewka tradycyjnie pogrubiona do 2 cm wysokości. Szerokośc wszystkich listewek ramek to 25mm z wyjątkiem poszerzenia części bocznych do 35mm (ramka hoffmanowska) . Zwykła ramka warszawska ma wymiary 240x435 mm. Do ramki zazwyczaj zalecamy dobór korpusów. Niekiedy pomocy może okazać się podkurzacz, aby pszczoły uspokoić niespokojne pszczoły. Główny zadaniem zastoswoania ramek w ulu jest łątwość wgkądu do wnętrza pszczelego gniazda, by na bieżąco mieć pod kontrolą stan zdrowotny pszczelej rodziny. Zastosowanie ramek ułatwia również zabiegi higieniczne. Kazdego roku min 30% ramek wymieniamy na zupelnie nowe lub zdezynfekowane.  Oczywiście są też pszczelarze którzy  wymieniają nawet 100% ramek kazdego roku. Wszystko zależy od decyzji pszczelarza opiekuna roju.   Ramki  pozwalają na swobodną pracę między plastrami w ramkach. DNasze ramki są wykonane z drewna suchegoi bezsęcznego pierwszego gatunku, a wszystkie elementy dobrze spasowane i wykonane na profesjonalnych obrabiarkach. Wybór pomiedzy ramką warszwską  prostą a hoffmanowską zalezy wyłącznie od preferencji i upodobań pszczelarza.  W naszym sklepie PszczeliTarg.pl dostęne są jedne i drugie.

Ramki warszawskie od PszczeliTarg.pl

W asortymencie sklepu Pszczeli Targ posiadamy ramki warszawskie zwykłe zadrutowane, ramki warszawskie gniazdowe, ramki warszawskie zadrutowane z wbudowaną węzą. Nasze ramki są wykonane w solidny sposób, są lekkie i można je ponownie wykorzystywać bo dezynfekcji w sodzie kaustycznej lub podchlorynie sodu. . Ramki warszawskie hoffmanowskie są ogromnie popularne wśród pszczelarzy, gdyż specjalny profil bocznych beleczek, zapobiegając przypadkowemu przsunieciu się ramke i zmniejszaniu odstepów miezy nimi,  ułatwia godpodarkę wędrowną. Ramki te są praktyczne, ale trzeba pamiętać, aby zachować ostrożność przy montowaniu i dociskaniu plastrów po to, aby nie zrobić krzywdy pszczołom  i przypadkowo nie uszkodzić matki. Ich zalety wykorzystuje się w pełni przy ulach korpusowych kiedy to bardzo sprawnie operuje się pełnymi korpusami bez wyciągania pojedynczych ramek. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepuPszczeliTarg.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium