Od czego zaczyna się prawdziwa hodowla pszczół? 0
Od czego zaczyna się prawdziwa hodowla pszczół?

Od czego zaczyna się prawdziwa hodowla pszczół? Od zdrowych pszczół, uli i sprzętu niezbędnego do ich obsługi.

Podczas zakładania pasieki  najważniejsze są  pszczoły  zdrowe zimotrwałe i dostosowane do naszych warunków klimatycznych. To one decydują o  trwałości pasieki, ilości pozyskanego miodu późniejszych  zyskach wynikających z hodowli pszczół.

Odpowiednio dobrany sprzęt przyspiesza obsługę, a wygodny strój zapewnia skuteczną ochronę przed użądleniem  Jednak pszczoły tworzą jesienią silne rodziny. Przeżywające zimę z jak najmniejszą utratą swej liczebności są gwarancja rozwoju pasieki i możliwości pozyskania miodu i innych produktów pszczelich.

 

Zdrowe pszczoły to klucz do sukcesu pasieki

Decydując się na zakup pszczół warto zacząć przygodę od odkładu, czyli pszczół robotnic i młodej królowej matki  obsiadających ramki z czerwiem i pokarmem.  Odkład pszczeli to najczęściej 5 ramek: 3 ramki z czerwiem  w różnym stadium rozwoju, o powierzchni min 75% całego plastra, oraz 2 ramki osłonowe z pokarmem węglowodanowym  i pierzgą oraz młoda matka.  Wszystkie ramki powinny być obsiadane przez pszczoły na czarno, by po przełożeniu z opakowania transportowego do pełnowymiarowego ula były w stanie utrzymać odpowiednią temperaturę gniazda.  Najlepiej jest gdy plastry w odkładzie są jasne a pszczoły wygryzą się z ich komórek po raz pierwszy.

 

Taki zestaw można kupić na naszej stronie: https://pszczelitarg.pl/pl/p/Odklad-pszczeli-5-ramek-wielkopolskich-w-transportowce/215.

Znajduje się w nim młoda matka pszczela unasieniona naturalnie ze sprawdzonym czerwieniem. Daje to pewność że matka dobrze się unasieniła w rozmiarze komórek przeznaczonym na wychów robotnic składa jajka wyłącznie zapłodnione.  Wiadomo wtedy że matka jest przez pszczoły przyjęta i dalsza hodowla pszczół będzie odbywać  się bez niespodzianek .  Matki znakujemy kolorem obowiązującym w danym roku. W naszych odkładach  mogą znajdować  się matki poniższych podgatunków pszczół miodnych:

  • kraińskie,
  • kaukaskie,
  • włoskie.

Pakiet pszczół to nic innego jak młoda unasieniona matka ze sprawdzonym czerwieniem i młode pszczoły  zamknięte specjalnej  skrzynce bez plastrów . Pakiet pszczół to najbardziej higieniczna metoda zakładania i powiększania pasieki.  Wystarczy ul, ramki z węzą i kilka litrów syropu cukrowego  by pakiet osadzić i  cieszyć się zdrowym rozwojem rodziny pszczelej.

 

Dla osób które nie chcą pozyskiwać miodu a jedynie obserwować pszczoły i cieszyć się ich obecnością w ogrodzie oferujemy pszczoły murarki.

pszczoły murarki to samotnice które pojawiają się od kwietnia do końca czerwca i są doskonałymi zapylaczami. W ciepłe słoneczne dni intensywnie latają zbierając pyłek po spodniej stronie odwłoka. Gnieżdżą się w trzcinowych rurkach lub otworach w drewnie, a poszczególne komórki z pyłkiem i złożonymi jajami zamurowują gliną. Pszczoły Skutecznie zapylają sady i  inne rośliny uprawne oraz pomagają w utrzymaniu łąk kwietnych. Murarka (osmia)  nie żądli i lata w promieniu  150-300 metrów od gniazda.  Bardzo łatwo można ją obserwować Od grudnia do końca marca kokony pszczół murarek można zakupić  na naszej stronie: https://pszczelitarg.pl/pl/p/Murarka-ogrodowa-Pakiet-200-kokonow/243

Murarka ogrodowa to przydatny, ale i znacząco odmienny gatunek pszczoły. Jest to dziki owad, który nie żyje w koloniach. Z tego względu należy zapewnić takim stworzeniom właściwe miejsce do rozwoju. Drewniane domki wypełnione materiałem gniazdowym są do hodowli murarki najlepszym wyborem.

 Na naszej stronie można zobaczyć przykład takiego domku dla dzikich owadów: https://pszczelitarg.pl/pl/p/Domek-dla-pszczol-murarek-Hotel-dla-dzikich-dedykowany-przy-zakupie-500-kokonow/239

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium