Wojewódzki Inspektorat Weterynarii
z/s w Krośnie
Piotra Ściegiennego 6A
38-400 Krosno

 

Miodarka podstawowym pszczelarskim urządzeniem 0
Miodarka podstawowym pszczelarskim urządzeniem

 

Miodarka podstawowym  pszczelarskim urządzeniem

Zakładając gospodarstwo pasieczne, poza pszczołami i ulami potrzebny jest sprzęt i inne  są akcesoria pszczelarskie, które ułatwią pozyskiwanie miodu oraz usprawnią Twoją pracę związaną z dalsza jego obróbką i konfekcjonowaniem, by ostatecznie uzyskany produkt naturalny był najwyższej jakości. Miodarka jest użadzeniem tej pierwszej potrzeby, by przy pomocy siły odśrodkowej miód z plastra można było pozyskać bez konieczności jego zniszczenia.  Dostępnych jest kilka jej rozwiązań technicznych, które warto dobierać biorąc pod uwagę ilość posiadanych rodzin pszczelich i spodziewane ilości pozyskiwanego miodu.  Warto się zastanowić  dobrze zaplanować rozwój pasieki, by wyubrana miodarka była pomocna i mogła niezawodnie służyć przez wiele lat. 

 

 Czym jest miodarka?

Miodarka, nazywana czasem miodziarką, wirówką, a dawniej miodoodśrodkownicą jest urządzeniem w którym przy pomocy oddziaływania siły odśrodkowej, z obracanego intensywnie plastra miod jest wyrzucany na  jej ściany. Dalej swobodnie spływa po najcześciej stożkowym jej dnie i przez zawór spustowy wypływa na sita gdzie oddzielany jest od mniejszych lub większych drobin wosku.

Wybór miodarki nie jest łatwy gdyż dostępnych jest wiele rozwiązań  dostosowanych do różnych rozmiarów ramek oraz ich ilości wirowanych podczas jednego cyklu. To ilość ramek wirowanych jednocześnie decyduje o wydajności urządzenia co jest szczególnie ważne w dużych pasiekach gdzie bardzo cżeto pozyskuje się miody odmianowe. Tu liczy się czas. Gdy konczy się jeden pozytek trzeba szybko odebrać plastry, sprawnie je odwirować , by jak najszybciej mogły stać się ponownym miodowym magazynem w ulach. W pasiekach dużych bardzo często korzysta się z miodarek radialnych które mogą jednocześnie wirowac np. 60 plastrów, raz w jedną raz w drugą strone bez koniecznosci ich recznego obracania. To rozwiazanei zdecydowanie oszczędza czas. Do pasiek amatorskich, rodzinnych wystarcza miodarka diagonalna 3 lu 4 ramkowa z napędem ręcznym lub elektrycznym. Tu przy kilku a nawet kilunastu ulach  samo pozyskiwanie miodu na własne potrzeby jest bardzo ciekawą atrakcją dla dzieci i pretekstem do rodzinnych spotkań. Samo wirowanie miodu jest przeplatane z konsumpcją, rozkoszowaniem się miodowym aromatem i snuciem opowieści o pszczelich „zwyczajach”.

 

Wynalezienie miodarki było momentem przełomowym w historii pszczelarstwa, gdyż pozwoliło pozyskiwać miód bez konieczności niszczenia plastrów. Miało to związek z przeniesieniem pszczół z barcii i dziupli do uli ramowych. Odbudowane przez pszczoły plastry  po wirowaniu miodu mogły ponownie wracać do uli. W historii pszczelarstwa zpisały się urządzenia (akcesoria) pszczelarskie dość prymitywne, np. kołek drewniany oparty o ziemie z przywiązanym pojemnikiem na jeden plaster wprowadzanym w ruch obrotowy za pomocą kolistych ruchów ręki na drugim jego końcu.

Mimo iż na rynku dostępne są różne rodzaje miodarek, wszystkie z nich  działają w oparciu o ten sam mechanizm. Składają się z cylindrycznego czasem prostopadłościennego zbiornika,  z z pionowym koszem na ramki. To podczas osiowego obracania kosza miód wycieka na ściany miodarki i dalej spokojnie spływa do odstojnika. Sam zbiornik wykonany jest z wytrzymałej, nierdzewnej i kwasoodpornej blachy przeznaczonej do kontaktu z żywnością. Dawniej miodarki wykonywane były z drewna, później z blachy ocynkowanej. Okazało się jednak że ocynk wchodzić może w reakcje z bardzo kawaśnym miodem, dlatego mimo ciągłej dostępnosći miodarek ocynkowanych zaleca się i wymaga stosowania tych ze stali nierdzenej kwasoodpornej. Warto o miód tak pracowicie zbierany przez pszczoły zadbać, by do słoików trafiał szybko i z zachowaniem jego niezmiernie cennych własciwości. Zdecydowanie sprzyja temu szybkosc pozyskiwania  i wysoka chigiena tego procesu. Dno zbiornika miodarki  jest najczęściej stożkowe, czasem pochylone w kierunku zaworu spustowego, by odwirowany miód bez trudu spływał do odstojnika. Łożysko dolne osi miodarki wykonane jest w taki sposób eliminujacyc jego kontakt z miodem.

 

Rodzaje miodarek

Miodarki diagonalne

W ich wnętrzu ramki z plastrami ustawiane są w pozycji równoległej do ściany bębna. Po odwirowaniu ich z jednej strony należy przekręcić je i powtórzyć proces wirowania. Choć wydłuża to nieco proces wirowania, pozwala na ciekawe i wnikliwe obserwacje spływającego po ścianach miodu i obracanych plastrów oraz rozkoszowanie się aromatem wirowanego miodu. Miodarki diagonalne są uniwersalne i pasuje do większości typów ramek. Dlatego sąniezastąpione w pasiekach rodzinnych stacjonarnych wykorzystujących rózna i niejednokrotnie zupełnie nietypowe rozmiary ramek. W małych rodzinnych pasiekach miodarki diagonalne sprawdzają się wręcz idealnie.

 

Miodarki radialne

Inaczej nazywa się je promienistymi, a to dlatego, że ramki umieszcza się promieniście w stosunku do osi wirowania, co powoduje, że miód w trakcie wirowania wylatuje jednocześnie z obu stron plastra. Nie ma więc konieczności przekładania ich na drugą stronę. W miodarkach radialnych jednocześnie można wirować jednocześnie nawet kilkadziesiąt ramek.  Idealnie sprawdzają  się w dużych i średnich gospodarstwach pasiecznych.

 

Miodarka kasetowa

W tym rodzaju miodziarki ramki umieszcza się w ruchomych kasetach. Wystarczy zmienic kierunek obrotu kosza by kasety samoczynnie się obróciły.  Proces wirowania i zmianę kierunków można tak zaprogramować, by szczególnie przy miodach gęstych nie dochodziło do rozerwania plastrów. Brak potrzeby przekładania ramek na drugą strone oszczędza czas obsługi.  Miodarki kasetowe sprawdzą się w średnich i dużych pasiekach.

 

Najlepsze akcesoria pszczelarskie dla Twojego gospodarstwa

Wybór odpowiednich urządzeń i akcesoriów pszczelarskich nie jest prosty i najczęściej wiąże się ze znacznym nakładem finansowym. Dlatego warto  wybierać sprzęt najwyższej klasy i jakości, który będzie służył przez długie lata. Takie akcesoria pszczelarskie bez trudu znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Poznaj nasza ofertę, skorzystaj z doradztwa profesjonalnej obsługi i wybierz to, czego potrzebujesz.  Wybrane produkty bez zbędnej zwłoki zostaną dostarczone wprost pod drzwi Twojej pszczelarskiej pracowni lub adres pasieki

Komentarze do wpisu (0)

Promocje
Dłuto pasieczne proste, nierdzewne – dł. 18,50 cm
Dłuto pasieczne proste, nierdzewne – dł. 18,50 cm

21,00 zł

Cena regularna: 22,44 zł

Najniższa cena: 22,44 zł
szt.
Dłuto pasieczne zwykłe długie, malowane w oprawie – dł. 26 cm
Dłuto pasieczne zwykłe długie, malowane w oprawie – dł. 26 cm

28,00 zł

Cena regularna: 32,50 zł

Najniższa cena: 32,50 zł
szt.
Dłuto pasieczne zwykłe długie, nierdzewne w oprawie – dł. 26 cm
Dłuto pasieczne zwykłe długie, nierdzewne w oprawie – dł. 26 cm

36,00 zł

Cena regularna: 41,50 zł

Najniższa cena: 41,50 zł
szt.
Zmiotka pszczelarska długa, włosie nylonowe, rączka plastikowa
Zmiotka pszczelarska długa, włosie nylonowe, rączka plastikowa

16,50 zł

Cena regularna: 18,90 zł

Najniższa cena: 18,90 zł
szt.
Dłuto pasieczne zwykłe krótkie, malowane w oprawie – dł. 16,50 cm
Dłuto pasieczne zwykłe krótkie, malowane w oprawie – dł. 16,50 cm

24,00 zł

Cena regularna: 27,90 zł

Najniższa cena: 27,90 zł
szt.
Dłuto amerykańskie małe, malowane – dł. 16 cm
Dłuto amerykańskie małe, malowane – dł. 16 cm

15,00 zł

Cena regularna: 16,21 zł

Najniższa cena: 16,21 zł
szt.
Dłuto pasieczne zwykłe średnie, nierdzewne w oprawie – dł. 20,50 cm
Dłuto pasieczne zwykłe średnie, nierdzewne w oprawie – dł. 20,50 cm

33,40 zł

Cena regularna: 36,50 zł

Najniższa cena: 36,50 zł
szt.
Dłuto pasieczne zwykłe krótkie, nierdzewne w oprawie – dł. 16,50 cm
Dłuto pasieczne zwykłe krótkie, nierdzewne w oprawie – dł. 16,50 cm

27,00 zł

Cena regularna: 32,90 zł

Najniższa cena: 32,90 zł
szt.
Zmiotka pszczelarska z włosia naturalnego krótka, szczecina, rączka plastikowa – beetools
Zmiotka pszczelarska z włosia naturalnego krótka, szczecina, rączka plastikowa – beetools

20,50 zł

Cena regularna: 22,90 zł

Najniższa cena: 22,90 zł
szt.
Zmiotka pszczelarska z włosia naturalnego długa, szczecina, rączka plastikowa – beetools
Zmiotka pszczelarska z włosia naturalnego długa, szczecina, rączka plastikowa – beetools

28,00 zł

Cena regularna: 31,29 zł

Najniższa cena: 31,29 zł
szt.
Blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium