Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 4 500,00 zł.
Jak wykorzystać izolator do poddawania matki pszczelej? 1
Jak wykorzystać izolator do poddawania matki pszczelej?

 

Jak poddać matkę pszczelą do rodziny lub tworzonego odkładu? Metod jest wiele

Możemy z powodzeniem poddawać matki nieunasienione, jak i unasienione, ze świtą lub też bez. Ostatecznie jednak wszystko zależy od pszczół, matki, stanu rodziny i pory roku, kiedy taki zabieg przeprowadzamy. Do poddawania matek unasienionych i cennych reproduktorek warto wykorzystać izolator do poddawania matki pszczelej. Jakie są zalety jego zastosowania?

Poddawanie matek pszczelich to temat rozległy i wymagający szczegółowej analizy. Dlatego też poddawanie matek nieunasienionych lub matek w mateczniku na wygryzieniu opiszemy w oddzielnych publikacjach.

Przystępujemy do poddawania matki pszczelej

Na 9 dni przed planowanym poddaniem matki, warto osierocić rodzinę, a wszystkie utworzone przez pszczoły w tym czasie mateczniki usunąć. Takie działanie zwiększa skuteczność poddania matki. Pszczoły zazwyczaj nie przyjmą nowej matki, gdy będą miały możliwość wychowania swojej.

>> Dobierz izolator do poddawania matki do ula, który wykorzystujesz >>

Poddawanie matki unasienionej

Matka unasieniona jest z reguły łatwiej przyjmowana, szczególnie gdy unasieniła się kilka dni wcześniej. Zestaw wydzielanych przez nią feromonów jest niemal w pełni ustabilizowany, co korzystnie wpływa na jej atrakcyjność. Do pełnego ustabilizowania się feromonów potrzeba około 10 dni od ostatecznego powrotu z lotu godowego.

Niemal 100% skuteczności poddawania matki unasienionej zyskujemy, wykorzystując odpowiedni do rodzaju ula izolator do poddawania matki pszczelej. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy poddajemy cenną matkę reprodukcyjną.

Izolator jednoramkowy do poddawania matki wyprodukowany przez polski rodzinny Zakład Ślusarski Pietrzak-Kubiak sprawdza się w tym zadaniu perfekcyjnie w każdym typie ula.

Izolator do poddawania matki pszczelej to produkt wykonany z jednej wygiętej kraty odgrodowej połączonej z bocznymi ściankami za pomocą nitów nierdzewnych. Dzięki temu cała konstrukcja jest bardzo silna i trwała, a przy okazji wyjątkowo estetyczna. Nic się nie chwieje, nie wygina i nie rozdziela. Gęsty rozstaw drutów poziomych w kracie (3,2 mm) skutecznie uniemożliwia przejście pszczół w obu kierunkach. Izolator wykonany jest z najwyższej klasy stali ocynkowanej od dostawców z Unii Europejskiej.

>> Izolator do poddawania matki do wszystkich rodzajów uli - sprawdź >> 

Jak zastosować izolator do poddawania matki?

Do wnętrza izolatora wkładamy ramkę z czerwiem wygryzającym się. To ważne, by w momencie umieszczania ramki w izolatorze na naszych oczach wygryzały się pszczoły. Na taką ramkę osadzoną w izolatorze wpuszczamy samą matkę unasienioną bez towarzyszącej jej świty.

Izolator szczelnie zamykamy od góry beleczkami odstępnikowymi lub dołączoną do izolatora przykrywką. Matka oddzielona kratą od pszczół ulowych będzie mogła swobodnie poruszać się po ramce. W ten sposób pozostawi na plastrze feromonowe ślady swych stóp.

Wygryzające się w izolatorze pszczoły utworzą świtę matki. Substancja mateczna zostanie przekazana pozostałym pszczołom ulowym poprzez kontakt na drodze trofalaksji. W ten sposób wszystkie pszczoły stopniowo się zintegrują.

Ważne! Izolator z matką umieszczamy pomiędzy plastrami z czerwiem zasklepionym, obficie obsiadanymi przez pszczoły na czarno. Po minimum 3, a maksymalnie 7 dniach wyjmujemy plaster z matką i obsiadającymi go młodymi pszczołami.

Stosując izolator do poddawania matki, umożliwiamy matce unasienionej składanie jajek, co zdecydowanie podnosi jej wartość i atrakcyjność, a także dbamy o jej zdrowie.

Zastosowanie izolatora do poddawania matki pozwala zaoszczędzić cenny czas i skrócić do absolutnego minimum okres bezczerwiowy.

Decydując się na zakup izolatora do poddawania matek oraz pozostałych produktów w sklepie PszczeliTarg.pl wspierasz program edukacyjny #TAKdlaPszczół >>. Zgromadzone w ten sposób środki przeznaczamy na utworzenie Banku Pszczelego, świadczącego nieodpłatną pomoc dla pszczelarzy w sytuacjach kryzysowych takich jak wytrucia i zniszczenia pasiek. 

Komentarze do wpisu (1)

12 października 2020

Dzień dobry. ja bardzo często wykorzystuje jeszcze ten napinacz. https://epasieka.pl/napinacz-karbownik-do-drutu-w-ramce,3,823,784 pozdrawiam serdecznie wszystkich pszczelarzy! Wiesio

Promocje
Blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium